Dentofobia, czyli lęk przed leczeniem stomatologicznym!!!

Koniec roku to czas tworzenia listy noworocznych postanowień. Jednym z nich może być decyzja o stawieniu czoła swoim lękom dotyczącym leczenia zębów i mobilizacja sił do osiągnięcia wymarzonego, pięknego i zdrowego uśmiechu.

Dentofobia, czyli lęk przed leczeniem stomatologicznym jest powszechnym i często trudnym do opanowania zjawiskiem zarówno dla pacjenta jak i lekarza.

Jak rozpoznać czy Pacjent cierpi na dentofobię?

Taki Pacjent może próbować odraczać w czasie wymagane leczenie, przekładać nagminnie terminy wizyt. Nie zawsze musi nas informować o swoich lękach. Istotne jest uchwycenie przez lekarza stomatologa sygnałów zachowań, które mogą świadczyć o ogromnym stresie Pacjenta oraz pomoc w przejściu tego trudnego etapu. Wizyta w gabinecie stomatologicznym może spędzać sen z powiek. Powoduje stres, niepokój, brak apetytu a nawet bóle brzucha i biegunkę. Większość tych dolegliwości odczuwanych jest przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Złe doświadczenia z przeszłości związane z nieudanym lub bolesnym leczeniem czy utratą zębów, nieuprzejmy lekarz dentysta oraz wstyd związany ze stanem uzębienia powodują u Pacjentów ogromny strach i blokadę przed ponownym zgłoszeniem się na wizytę stomatologiczną.

Brak kontynuacji leczenia w przyszłości skutkuje pogorszeniem stanu uzębienia co dodatkowo pogłębia poczucie wstydu i brak chęci do leczenia. W skrajnych przypadkach lęk ten może być na tyle silny, że potrzebna może być pomoc psychologa. Pacjent może zachowywać się na fotelu histerycznie, irracjonalnie, reagując płaczem na widok wiertła czy na nasze prośby o otwarcie jamy ustnej celem jej zbadania. Może być niespokojny na fotelu, poruszać się, co może utrudnić pracę lekarzowi, nieść ryzyko wzajemnego skaleczenia a nawet w ostateczności Pacjent może z fotela uciec.

Atakowi lęku często towarzyszą różne reakcje fizjologiczne: zwiększone wydzielanie adrenaliny, wzmożona potliwość oraz przyspieszenie akcji serca. Taki stan jest niekorzystny dla wielu pacjentów, zwłaszcza dla osób z problemami kardiologicznymi.

Jak więc przestać bać się dentysty? Jak zwalczyć lęk przed ponownym leczeniem?

Wizyta w gabinecie stomatologicznym nie musi wiązać się z bólem. W dobie dzisiejszych znieczuleń ryzyko bólu możemy zniwelować lub zmniejszyć do minimum poprzez dobór odpowiedniej techniki oraz rodzaju znieczulenia. Jednak to nie wszystko. Ogromne znaczenie ma podejście do Ciebie jako Pacjenta, empatia, wiedza i umiejętności komunikacji. Technika przekazu informacji, ale i potrzeba słuchania. Odpowiednio poprowadzona rozmowa ukierunkuje wzajemną współpracę.

Leczenie zębów powinniśmy powierzyć osobie kompetentnej, wzbudzającej nasze zaufanie, uprzejmej i cierpliwej. Informacje, które otrzymujesz, powinny być przedstawione w sposób dla Ciebie zrozumiały i spokojny, dzięki czemu współpraca zaowocuje postępem w leczeniu i pozwoli na osiągnięcie zamierzonego celu. Na pierwszej wizycie unikamy zabiegów, które mogą być nieprzyjemne w odczuciu lub bolesne. Rozpoczynamy od badania stomatologicznego, przedstawienia planu leczenia i wykonania zabiegu higienizacyjnego. Taka wizyta pozwoli na oswojenie z lekarzem. Z kolei lekarz będzie wiedział jak powinny przebiegać dalsze wizyty oraz jak poprowadzić dalsze leczenie. Jeśli na pierwszą wizytę boisz się udać sam, możesz zabrać ze sobą osobę towarzyszącą, która będzie Cię wspierać i przy której będziesz czuć się bezpiecznie i komfortowo. Niech to będzie osoba, która w sytuacji kryzysowej pozytywnie Cię zmobilizuje i zmotywuje.

Unikaj kontaktów, które tylko podsycą Twoje obawy. Przede wszystkim nie rozmawiaj o zabiegach stomatologicznych z osobami, które same cierpią na dentofobię. Nie czytaj również wpisów na dentystycznych forach, na których internauci dzielą się swoimi bolesnymi przeżyciami. Przerażające opisy nieudanych zabiegów tylko zniechęcą Cię i wystraszą.

Obawę przed nieprzyjemnymi dla ucha dźwiękami sprzętów stomatologicznych możemy również zmniejszyć poprzez zakładanie na czas leczenia słuchawek i odtwarzanie ulubionej muzyki etc. Przyjazny gabinet Dental Spa Kraków umila przebieg wizyty obejrzeniem filmu lub posłuchaniem dobrej muzyki w tle. W tym czasie lekarz zajmuje się Waszymi zębami, co skutecznie odwróci uwagę od lęków.

Nie zażywaj leków uspokajających – niektóre z nich mogą wejść w interakcje ze środkami znieczulającymi i narazić Cię na większy ból podczas zabiegu. Jeżeli przeraża Cię długie czekanie – poproś lekarza o wyznaczenie dokładnej godziny. Zawsze możesz wejść jako pierwszy lub ostatni pacjent. Jeśli jednak będziesz musiał spędzić jakiś czas w poczekalni, a nie znosisz odgłosu obracającego się wiertła, weź ze sobą słuchawki i posłuchaj ulubionej muzyki.

W odpowiedniej atmosferze, walka z dentofobią może być wygrana często bez specjalistycznego leczenia terapeutycznego. Szczęściem jest odnalezienie gabinetu, w którym poczujesz się komfortowo i bezpiecznie, gdzie Twoje obawy nie zostaną zbagatelizowane, a zaufanie do Lekarza odrodzi się w Tobie na nowo. Porozmawiaj z osobami, które mają dobre doświadczenia związane z leczeniem swoich zębów, dzięki czemu nastawią Cię optymistycznie i motywująco. Wyjdź na przekór swoim lękom stomatologicznym, a my Ci w tym pomożemy. Nasz doświadczony i zgrany zespół otoczy Cię troskliwą i kompetentną opieką stomatologiczną.

Zapraszamy 🙂

Autor: Lek.stom. Sylwia Mycińska

Top