Jak przygotować dziecko do wizyty z leczeniem stomatologicznym?

Po wizycie adaptacyjnej nadchodzi ten szczególny dzień pierwszej wizyty, na której wprowadzamy Małego Pacjenta w świat profilaktyki i leczenia zębów.

Bardzo ważnym jest, aby dziecko było odpowiednio przygotowane do wizyty nie tylko przez stomatologa na wizycie adaptacyjnej, ale również przez Rodziców w domu. Symulację takiej wizyty można przeprowadzić w domu poprzez zabawę z ulubionym pluszakiem czy zabawką i klasycznym dużym lusterkiem. Można również wykorzystać zwykłe lustro np. w przedpokoju, dzięki czemu Dziecko będzie mogło oglądać swoje zęby i jednocześnie ćwiczyć otwieranie ust. Świetnym rozwiązaniem jest nauka otwierania buźki poprzez zabawę w szukanie i liczenie zębów. Sprawdzają się również książeczki z obrazkami czy bajki typu „Basia u dentysty”, „Świnka Peppa u dentysty” itd.

Bezpośrednio przed wizytą powinniśmy spróbować wyczyścić dziecku zęby lub pomóc mu jeśli ma trudności. Wizytę planujemy, gdy dziecko jest wypoczęte i zdrowe. Dzięki temu będzie bardziej skupione na słowach lekarza, a wizyta dla Dziecka nie będzie taka męcząca. Pierwsza wizytę rozpoczynamy od instruktażu szczotkowania zębów, wyczyszczenia dziecku zębów szczoteczką ze specjalną pastą i lakierowania. Polerowanie zębów pastą polerską ma na celu usunięcie płytki nazębnej. Zabieg lakierowania polega na wcieraniu preparatu z zawartością fluoru bezpośrednio na zęby małego Pacjenta. Jest to zabieg delikatny i przyjemny dla Dziecka, a przede wszystkim zapobiega rozwojowi próchnicy. Pozwala nam na stopniowe oswajanie małego Pacjenta z zabiegami w obszarze jamy ustnej. Staramy się wytłumaczyć czym jest próchnica i jakie są jej konsekwencje. Tłumaczymy jak wygląda proces leczenia.

Kolejną wizytę poświęcamy na rozpoczęcie leczenia, zawsze zaczynając leczenie od najmniejszych ubytków próchnicowych, po to aby dziecko oswoiło się z dźwiękiem turbiny, wodą oraz „dotykiem” wiertła. Staramy się borować ostrożnie i powoli, jednocześnie współpracując z dzieckiem np. poprzez robienie krótkich przerw w borowaniu. Dzięki temu proces ten będzie mniej traumatyczny dla dziecka i zyskamy jego zaufanie. Należy pamiętać, że adaptacja do leczenia może trwać u jednych dzieci dłużej (klika wizyt, zazwyczaj max. 3), u innych krócej. Jest to sprawa indywidualna i nie należy strofować dziecka za brak postępu w leczeniu. Ukoronowaniem zakończenia leczenia naszego Dzielnego Pacjenta są dyplomy i naklejki. Gabinet sprzyjający dzieciom to nie tylko miejsce ale przede wszystkim miła atmosfera  i odpowiednie podejście lekarza do dziecka. Pamiętajmy, że przekaz wiedzy o leczeniu stomatologicznym musi być dostosowany do wieku Małego Pacjenta.

Autor: Lek.stom. Sylwia Mycińska

Top