Lakowanie czy lakierowanie?…

Lakowanie czy lakierowanie to zabiegi często wykonywane u dzieci.

Budowa anatomiczna zębów trzonowych i przedtrzonowych (głębokie i wąskie bruzdy), sprzyja zaleganiu resztek pokarmowych i utrudnia prawidłowe ich oczyszczanie. Pokarmy lepkie i klejące takie jak chipsy, cukierki, czekolada są produktami, które niezwykle trudno usunąć z powierzchni zębów. W połączeniu z szybkim i niedokładnym ich szczotkowaniem znacząco wpływają na szybszy rozwój próchnicy. Zęby, które dopiero wyrosły są mniej zmineralizowane stąd ryzyko wystąpienia próchnicy jest tutaj większe. Lakowaniu poddajemy najczęściej wyrżnięte zęby przedtrzonowe i trzonowe stałe, a czasem również mleczne zęby trzonowe w celu ochrony przed dostępem bakterii jak i ułatwienia ich szczotkowania.

Jak przebiega zabieg lakowania?

W pierwszej kolejności oczyszczamy szczoteczką powierzchnie zęba. Lak szczelinowy jest preparatem płynnym, umiejscowionym w specjalnej strzykawce i nakładanym na powierzchnie zęba bezpośrednio do bruzdy. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny dla dziecka. Materiał naświetlamy lampą polimeryzacyjną w celu utwardzenia, a następnie dopasowujemy w zgryzie tak, aby dziecko nie odczuwało żadnej różnicy w zamykaniu ust. Laki występują w różnych gamach kolorystycznych. Uwalniają jony fluoru i chronią przed rozwojem próchnicy. Wraz z upływem czasu mogą się ścierać i wykruszać, dlatego bardzo ważne są wizyty kontrolne. W przypadku zębów z próchnicą początkową, często jest potrzebne tzw. poszerzone lakowanie polegające na oczyszczeniu i niewielkim poszerzeniu bruzdy wiertłem, a następnie założeniu laku. Zęby zajęte próchnicą głęboką muszą zostać oczyszczone wiertłem i odbudowane materiałem stałym.

Rodzice często pytają czym różni się lakowanie od lakierowania.

Lakierowanie zębów polega na bezbolesnym nałożeniu i wcieraniu specjalnym pędzelkiem preparatu zawierającego fluor w powierzchnie wszystkich zębów zarówno mlecznych jak i stałych. Nałożenie lakieru jest poprzedzone szczotkowaniem zębów i ich osuszeniem strumieniem powietrza. Ważne jest aby wizyta była zaplanowana po posiłku. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest bezpieczny dla Dziecka, a w przypadku połknięcia preparatu nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Zabieg powtarzamy co 4 miesiące ale należy pamiętać, że częstotliwość lakierowania dostosowujemy indywidualnie do potrzeb Pacjenta oceniając m.in. jego skłonność do próchnicy i jakość oraz skuteczność szczotkowania zębów.

Należy pamiętać, że o ewentualnej konieczności wykonania zabiegu lakierowania czy lakowania decyduje lekarz stomatolog na podstawie badania Małego Pacjenta oraz zebranego od Rodziców wywiadu środowiskowego odnośnie diety, szczotkowania, stosowanych past i preparatów przeciwpróchniczych. Indywidualne podejście to podstawa dobrej profilaktyki.

Autor: Lek.stom. Sylwia Mycińska

Top