Kiedy wybrać się pierwszy raz z dzieckiem do dentysty i jak się przygotować?

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym nie musi być tragedią dla dziecka i rodzica.

Jest bardzo ważna, gdyż stwarza podstawy do wykształcenia pozytywnego nastawienia do zabiegów stomatologicznych w przyszłości. Zaleca się kontrolę u dentysty z chwilą pojawienia się pierwszego zęba mlecznego u maluszka, czyli około 6 miesiąca życia. Lekarz sprawdzi stan jamy ustnej i przebieg procesu ząbkowania. Dodatkowo poinformuje, jak czyścić dziąsła i zęby, na co zwracać uwagę, żeby zapobiegać próchnicy i jaką dietę stosować aby zęby były zdrowe. Na kontrolę warto chodzić co 3 miesiące, ponieważ zęby mleczne są słabiej zmineralizowane, niż zęby stałe i bardziej podatne na próchnicę.

Jeśli dziecko jest starsze, spotkanie z dentystą rozpoczynamy od wizyty adaptacyjnej. Olbrzymi wpływ na samopoczucie dziecka ma pora dnia. W związku z tym planując wizytę stomatologiczną najlepiej wybierać godziny poranne. Dziecko nie jest wtedy zmęczone całym dniem zabawy, a rodzice wykazują większą cierpliwość. Wizyta adaptacyjna malucha powinna przebiegać w spokojnej i wesołej atmosferze. Na pierwszym spotkaniu nie powinno się rozwiązywać problemów stomatologicznych, a szczególnie tych związanych z silnymi dolegliwościami bólowymi.

O czym należy pamiętać przed pierwszą wizytą u stomatologa?

  • Dziecko przychodzi do dentysty z rodzicem lub opiekunem prawnym, który nie będzie przekazywał swoich obaw i negatywnych emocji. Bardzo ważne jest przygotowanie dziecka na wizytę adaptacyjną – czyli rozmawiamy z nim o tym co go czeka. Najlepiej w formie zabawy lub czytania książeczki tematycznej. Traktujemy to jako normalne wyjście z domu.
  • Wybór dentysty – warto pamiętać, że przyjazny gabinet to nie tylko wystrój budzący pozytywne skojarzenia i specjalnie przygotowany kącik dla dziecka, ale przede wszystkim życzliwy i kompetentny personel, który potrafi odpowiednio postępować z dzieckiem w sytuacjach stresowych.
  • Na pierwszej wizycie nigdy nie leczymy dziecka tylko zapoznajemy go z otoczeniem i staramy się zdobyć jego zaufanie.
  • Nigdy nie straszmy dziecka stwierdzeniem typu „jak nie umyjesz zębów to będziesz miała dziury i pójdziesz do dentysty, a to będzie bolało” lub „Pani Doktor nic Ci nie zrobi” itp.
  • Nagroda – zakończeniem wizyty powinna być nagroda, np. dyplom za odwagę czy odznaka dzielnego pacjenta. Stanowić ona będzie motywację do następnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.

 

Autor: Lek.stom. Sylwia Mycińska

Top