Poradnik zdrowia jamy ustnej dziecka

,,Skuteczna profilaktyka stomatologiczna jest uzależniona od wiedzy rodziców, opiekunów oraz współpracy z lekarzem dentystą i pediatrą”

Higiena jamy ustnej

O czym warto pamiętać?

  • Po zjedzeniu słodyczy należy wypłukać jamę ustną czystą wodą
  • Zęby trzeba szczotkować 2-3 minuty, a szczoteczkę wymieniać co 2-3 miesiące
  • Każdy członek rodziny powinien mieć własną szczoteczkę. Podczas przechowywania nie może ona stykać się z innymi, aby uniknąć przenoszenia bakterii chorobotwórczych
  • Małym dzieciom pastę do zębów zawsze nakładają na szczoteczkę rodzice
  • U starszych dzieci rodzice muszą kontrolować poprawność szczotkowania zębów i motywować dziecko do systematycznego wykonywania tej czynności higienicznej
  • Metody higieny jamy ustnej powinny być dostosowane do wieku dziecka oraz jego rozwoju fizycznego i psychicznego

 

Terminy wyrzynania się zębów

Kalendarz cukrowy

,,Kalendarz cukrowy” pozwala kontrolować częstość spożywania pokarmów szkodliwych dla zdrowia zębów. Dobry przykład dawany przez rodziców jest nieodzowny także w przypadku kształtowania nawyków dietetycznych u dzieci. Trzeba dążyć do wytworzenia ich własnej motywacji do ograniczania ilości cukru w pokarmach i płynach oraz zaspokajania pragnienia czystą wodą. Rodzice powinni zwracać uwagę na skład wyrobów spożywczych ze względu na cukry ukryte w wielu przemysłowo produkowanych napojach, deserach i przekąskach.

Tekst opracowany na podstawie projektu ,,Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców” rekomendowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

 

Top