Czym jest „butelkowa próchnica zębów” u dzieci ?

Jest to choroba rozwijająca się wskutek długotrwałego podawania dziecku pokarmów płynnych za pomocą butelki. Jej przebieg jest najczęściej ostry w wyniku czego zmiany na zębach pojawiają się szybko. Picie z butelki zajmuje więcej czasu niż z kubka przez co zęby dłużej kontaktują się z napojem. Powoduje to szybkie namnażanie bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Próchnica butelkowa […]

Czytaj Więcej

Mój nastoletni syn pije dużo napojów gazowanych. Czy napoje gazowane bez cukru są bezpieczne dla zębów ?

Napoje gazowane kolorowe i smakowe niezależnie od tego czy zawierają cukier czy tylko słodziki mogą być nadal szkodliwe dla szkliwa ze względu na zawarte kwaśne dodatki oraz niskie pH. Pragnienie można ugasić zwykłą wodą mineralną gazowaną lub niegazowaną, ale bez dodatków słodzących czy smakowych. Lubię to!

Czytaj Więcej

Jakie zdrowe przekąski polecają lekarze dentyści dla dzieci, które nie powodują próchnicy zębów ?

Najlepszą zdrową przekąską dla dzieci są świeże warzywa, mleko, jogurty i sery. Lubię to!

Czytaj Więcej

Usłyszałem gdzieś, że jeśli moje dziecko straci ząb w wypadku należy umieścić go w mleku. Czy to prawda ?

Tak, można umieścić ząb w zimnym mleku. Innym sposobem transportowania zęba jest pojemniczek z odpowiednią ilością śliny dziecka, soli fizjologicznej, płynu do soczewek lub specjalnie do tego przeznaczonym płynie Hanksa. Lubię to!

Czytaj Więcej

Kiedy dzieci zaczynają tracić mleczne zęby ?

Utrata zębów mlecznych i wyrzynanie zębów stałych rozpoczyna się między 5 a 7 rokiem życia. Lubię to!

Czytaj Więcej

Moje dziecko ma 10 miesięcy i nadal nie ma żadnych zębów. Powinnam się niepokoić ?

Wyrzynanie zębów mlecznych zazwyczaj rozpoczyna się między 4 a 15 miesiącem życia dziecka, jednak jest to również cecha indywidualna i niektóre dzieci mogą zacząć ząbkować znacznie później. Jeśli do 18 miesiąca nie pojawią się zęby mleczne należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem. Lubię to!

Czytaj Więcej

Co to jest zabieg lakowania zębów ?

Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym polegającym na wypełnianiu bruzd zębów trzonowych (mlecznych i stałych) i przedtrzonowych specjalną substancją zwaną lakiem szczelinowym. Inną, stosowaną zamiennie nazwą tego zabiegu jest „uszczelnianie bruzd”, ponieważ bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek jedzenia i płytki bakteryjnej. Lakowaniem eliminujemy możliwość rozwoju bakterii w […]

Czytaj Więcej

Co to jest fluoryzacja zębów ?

Lakierowanie zębów to zabieg polegający na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru w celu ich wzmocnienia (fluoryzacja kontaktowa). Ze względu na formę lakieru, który zasycha i pozostaje na zębach przez pewien czas, fluor jest dostępny dla szkliwa przez znacznie dłuższy okres (kilka – kilkanaście godzin). Lubię to!

Czytaj Więcej

Czy mleczaki warto leczyć ?

Przedwcześnie utracone zęby mleczne mogą być przyczyną powstawania wad zgryzu, próchnicy i chorób przyzębia. Próchnica w uzębieniu mlecznym może rozwijać się znacznie szybciej, niż w zębach stałych. Nieodpowiednia higiena i nieleczenie zębów mlecznych często negatywnie wpływa na całokształt uzębienia i organizmu dziecka w przyszłości. Lubię to!

Czytaj Więcej

Kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do dentysty ?

Obowiązkowo należy wybrać się do dentysty z chwilą pojawienia się pierwszego zęba mlecznego, czyli około 6 miesiąca życia. Możemy wtedy pierwszy raz porozmawiać o sposobie dbania o zęby dziecka, jego diecie oraz częstotliwości przyszłych spotkań. Nie może być za wcześnie na pierwszą wizytę. Może być natomiast za późno i wtedy musimy się liczyć z pojawieniem […]

Czytaj Więcej
Top