Pełna diagnostyka radiologiczna – tomografia stomatologiczna – Kraków

Rentgenodiagnostyka stomatologiczna – wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do identyfikacji uszkodzeń i patologii w obrębie twarzoczaszki. Jest niezbędna do postawienia właściwej diagnozy i podjęcia skutecznego leczenia stomatologicznego. Nasze Centrum jest wyposażone w najnowocześniejszy Tomograf Stomatologiczny Carestream 8100 SC 3D, dzięki któremu możemy zaoferować Państwu wykonanie tomografii stożkowej szczęki wraz z zatokami, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych.

Skan wykonany w trójwymiarze pozwoli jeszcze lepiej, niż dotychczas zaplanować zabiegi implantologiczne i chirurgiczne, a także leczenie endodontyczne, ortodontyczne czy protetyczne. Umożliwia również wykrywanie zmian w obrębie zatok szczękowych i stawów skroniowo-żuchwowych. Badanie będzie pomocne przy leczeniu laryngologicznym.

Zapewniamy Państwu nowoczesny aparat RTG, dzięki czemu wykonywane zdjęcia cechuje doskonały kontrast i ostrość, a my możemy świadczyć usługi z zakresu rentgenodiagnostyki na najwyższym poziomie.

 

Tomografia komputerowa 3D Kraków

Kiedy wykorzystujemy tomograf komputerowy?

  • W implantologii pozwala ocenić grubość i gęstość tkanki kostnej, a także przeprowadzić symulację wszczepienia implantu
  • W ortodoncji pozwala wykryć tzw. zęby zatrzymane (czyli tkwiące w kości szczęki lub żuchwy) lub ocenić funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych
  • W leczeniu kanałowym pozwala dokładnie określić liczbę kanałów w zębach wielokanałowych, zlokalizować ich ujścia i sprawdzić, czy zostały prawidłowo wypełnione
  • W laryngologii pomaga diagnozować m.in. schorzenia zatok dzięki trójwymiarowej rekonstrukcji

 

Tomografia komputerowa CBCT

Tomografia CBCT jest najmniej obciążającym badaniem 3D. Na zdjęciach w metodzie CBCT jesteśmy w stanie nie tyko zobaczyć zaburzenia i stany zapalne w rejonie twarzoczaszki, ale je dokładnie zlokalizować, obejrzeć i pomierzyć. Otrzymujemy obraz we wszystkich trzech płaszczyznach: płaszczyźnie czołowej, strzałkowej (bocznej) i horyzontalnej, do tego model komputerowy przestrzenny wycinka szczeki lub żuchwy wraz zębami.

Zdjęcie pantomograficzne

Podstawowe zdjęcie poglądowe, dzięki któremu można ocenić stan uzębienia i otaczającą kość. W naszej klinice wykonywane w postaci cyfrowej i praktycznie niezbędne u pacjenta zgłaszającego się na pierwszą wizytę.

 

Zdjęcie cefalometryczne

Zdjęcia te umożliwiają bardzo dokładną diagnostykę wad ortodontycznych oraz precyzyjne planowanie leczenia ortodontycznego. Zdjęcie cefalometryczne to metoda obrazowania części twarzowej czaszki, która uwidacznia zarówno struktury kostne, jak i skórę badanego.  Badanie cefalometryczne wykonywane jest na specjalnej przystawce, która jest częścią aparatu pantomograficznego. Nasz cyfrowy aparat pantomograficzny z przystawką do wykonywania zdjęć cefalometrycznych, zgodnie z ustawą, podlega comiesięcznym testom podstawowym, m.in. testuje się osiowość wiązki, rozdzielczość, powtarzalność ekspozycji etc. Zdjęcie jest wydawane Pacjentowi na płytce CD w ciągu około 10 min, może też na prośbę pacjenta być wysłane mailem.

 

Badania histopatologiczne – badanie pod mikroskopem materiału pobranego od pacjenta w celu oceny charakteru procesu   chorobowego. Badanie histopatologiczne materiału tkankowego ma duże znaczenie w rozpoznawaniu chorób nowotworowych, wielu schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych, monitorowaniu postępu leczenia. Badanie histopatologiczne w odróżnieniu od badania cytopatologicznego umożliwia ocenę przestrzenną zmian chorobowych w tkance. Rozpoznanie histopatologiczne jest dokładniejsze i bardziej wiarygodne niż rozpoznanie cytologiczne.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Badania mikrobiologiczne (bakteriologia, mykologia) – ma na celu wykrycie drobnoustroju chorobotwórczego w materiale klinicznym oraz oznaczenie jego wrażliwości na antybiotyki (antybiogram, mykogram).

 

badanie-mikrobiologiczne

 

Kamera wewnątrzustna – za pośrednictwem specjalistycznego oprogramowania komputerowego ułatwia ocenę stanu jamy ustnej nie tylko lekarzowi, ale również samemu Pacjentowi. Dzięki cyfrowemu zapisowi obrazów zarejestrowanych przez kamerę możliwe jest porównanie stanu zębów przed i po leczeniu, a także archiwizacja tych obrazów wraz ze zdjęciami rentgenowskimi z systemu radiowizjografii cyfrowej. Urządzenie to jest również bardzo przydatne w diagnostyce próchnicy i pomocne w komunikacji z pacjentem.

Top