PYTANIA I ODPOWIEDZI…

 

Diagnostyka stomatologiczna

  • CIĄŻA – w myśl obecnych przepisów prawa nie wolno wykonywać zdjęć RTG kobietom w ciąży. Kobieta ma prawny obowiązek poinformowania personelu o obecnej lub domniemanej ciąży. Przed przystąpieniem do badania należy uzyskać taką informację od Pacjentki. Zdjęcie RTG może być wykonane tylko w przypadku zagrożenia życia lub ryzyka trwałej utraty zdrowia, kiedy nie może być ono wykonane po rozwiązaniu. Badanie takie wykonuje się w sposób jak najbardziej zabezpieczający nienarodzone dziecko przed promieniowaniem.
  • MŁODY WIEK – organizm dziecka zawiera większą liczbę komórek niezróżnicowanych, których materiał genetyczny jest bardziej podatny na oddziaływanie promieniowania jonizującego. W diagnostyce radiologicznej dzieci należy zachować zdrowy rozsądek i kierować na badanie tylko w uzasadnionych sytuacjach.

Każde badanie RTG wykonywane jest tylko w uzasadnionych sytuacjach, dlatego decyzję podejmuje lekarz. Nowoczesne urządzenia, jakimi dysponujemy w naszej pracowni, gwarantują Państwu minimalną dawkę promieniowania rentgenowskiego. Jednocześnie dokładamy wszelkich starań, aby uniknąć niepotrzebnego powtarzania zdjęć.

Należy usunąć wszelkie metalowe ozdoby z okolicy głowy, wyjąć kolczyki, zdjąć łańcuszek z szyi, gumki i wsuwki z włosów, wyjąć posiadane protezy zębowe z ust, zdjąć okulary.

Czas oczekiwania na wynik badania to ok. 5 minut od momentu wykonania zdjęcia.

  • W implantologii pozwala ocenić grubość i gęstość tkanki kostnej, a także przeprowadzić symulację wszczepienia implantu
  • W ortodoncji pozwala wykryć tzw. zęby zatrzymane (czyli tkwiące w kości szczęki lub żuchwy) lub ocenić funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych
  • W leczeniu kanałowym pozwala dokładnie określić liczbę kanałów w zębach wielokanałowych, zlokalizować ich ujścia i sprawdzić, czy zostały prawidłowo wypełnione
  • W laryngologii pomaga diagnozować m.in. schorzenia zatok dzięki trójwymiarowej rekonstrukcji

Nie ma tego typu przeciwwskazań jeśli chodzi o badanie radiologiczne. Trzeba się jednak liczyć z możliwością wystąpienia zniekształceń na kliszy (artefaktów).

Badanie diagnostyczne RTG nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia dziecka, natomiast istotnym czynnikiem jest maksymalne ograniczenie wykonywanych badań radiologicznych oraz wykorzystanie najnowszych metod redukcji dawki. Nowoczesne aparaty rentgenowskie posiadają specjalne programy pediatryczne, które umożliwiają redukcję promieniowania.
Dziecko do 16 roku życia na badanie musi przyjść z rodzicem lub opiekunem.

Endodoncja

Zmiana koloru zęba leczonego endodontycznie spowodowana jest faktem wnikania w kanaliki zębiny krwi lub barwników pochodzących z materiału wypełniającego kanał zęba. W wyniku krwawienia po urazie, ząb może zmienić kolor z białego na żółty, brązowy, sino-szary lub czarny. Natomiast pod wpływem materiałów endodontycznych, które zawierają bar, jod lub srebro, zabarwienie zęba staje się szare, czarne lub pomarańczowo-czerwone. Przebarwienie martwego zęba nie świadczy o nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu. Nie wszystkie martwe zęby od razu ciemnieją. Czasami zachowują jasny kolor przez wiele lat od zakończenia leczenia, co wynika z indywidualnych predyspozycji Pacjenta.

Pacjent często staje przed dylematem: leczyć czy usunąć chory ząb? Wybór nie jest prosty. Leczenie kanałowe wymaga cierpliwości, nakładów finansowych i świadomości, że odraczamy usunięcie zęba najczęściej na wiele lat. Z kolei usuwając zęba pozbywamy się natychmiast problemu, ale tylko pozornie. Brak zęba powoduje zaburzenia rozkładu sił żucia, powstanie węzłów urazowych, pogorszenie warunków estetycznych i funkcjonalnych. Wymaga to uzupełnienia, które jest dużo bardziej obciążające finansowo. Należy pamiętać, że dzięki zaawansowanym technikom i specjalistycznemu sprzętowi możliwe jest zachowanie własnego zęba.

Według Evidence-Based Medicine, czyli medycyny opartej na dowodach naukowych, optymalnym rozwiązaniem jest jednoseansowe leczenie kanałowe. Możliwe jest to dzięki dużemu doświadczeniu lekarza, posiadaniu mikroskopu zabiegowego oraz odpowiedniego instrumentarium endodontycznego. Oczywiście mogą wystąpić przeszkody, które uniemożliwiają zakończenie leczenia na tej samej wizycie np. ograniczenia czasowe Pacjenta lub lekarza, wytrzymałość pacjenta z otwartymi ustami przez długi czas, wysoki stopień skomplikowania systemu korzeniowego czy sytuacja kliniczna u danego Pacjenta. Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe daje możliwość regeneracji tkanki kostnej otaczającej ząb, która trwa około 6 miesięcy. Po tym okresie wskazane jest wykonanie badania RTG i jeśli zmiany nie uległy wygojeniu wskazane jest leczenie mikrochirurgiczne.

Wśród Pacjentów panuje utarte przekonanie, że leczenie kanałowe jest zabiegiem bolesnym i długotrwałym. Aktualnie jesteśmy w stanie przeprowadzić wszystkie zabiegi stomatologiczne bezboleśnie, wykorzystując zaawansowane urządzenia i najlepsze środki znieczulające. Nie wykonujemy tzw. trucia zęba, po którym Pacjent bardzo często odczuwa silne dolegliwości bólowe przez wiele dni. Standardem jest przeprowadzenie procedur leczenia kanałowego w znieczuleniu, gdyż tylko wtedy jesteśmy w stanie prawidłowo opracować i szczelnie wypełnić kanał korzeniowy.

Mikrochirurgia endodontyczna

Wskazania do zabiegów mikrochirurgii endodontycznej obejmują: niepowodzenie wcześniejszego leczenia endodontycznego (powodowane nieodpowiednią preparacją chemo – mechaniczną i pozostawieniem infekcji w systemie kanałowym lub wtórną infekcją na skutek nieszczelnego wypełnienia głównie okolicy przyszczytowej), kanały zakrzywione, zwyrodnienia wapniowe, zębiniaki i inne elementy anatomiczne utrudniające prawidłowe opracowanie chemo-mechaniczne i uszczelnienie systemu kanałowego, błędy proceduralne (utrata długości roboczej, perforacje, złamania instrumentów endodontycznych, przepełnienie lub niedopełnienie kanałów), operacje diagnostyczne.

Przeciwwskazania to: znaczna ruchomość zęba, zanik pionowy i poziomy kości w przebiegu chorób przyzębia, niekorzystny stosunek korony klinicznej do korzenia zęba, czynniki ogólnomedyczne (niewyrównana cukrzyca, dializy, zaburzenia krzepnięcia, obniżona odporność), odroczenie zabiegu (niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, radioterapia, pierwszy i trzeci trymestr ciąży).

Chirurgia stomatologiczna

  • Opatrunek uciskowy należy usunąć z jamy ustnej po 30 minutach od zabiegu. W razie przedłużającego się krwawienia należy ponownie założyć jałowy tampon i mocno zagryźć.
  • Po zabiegu nie wolno jeść i pić przez 2 godzin.
  • W dniu zabiegu unikać spożywania gorących posiłków, picia alkoholu, palenia tytoniu oraz wysiłku fizycznego.
  • Płukanie jamy ustnej antyseptykami można stosować dopiero po 24 godzinach, aby nie wypłukać skrzepu zabezpieczającego zębodół i zapewnić prawidłowe gojenie.
  • W dniu zabiegu stosować zimne okłady na skórę twarzy celem zmniejszenia pozabiegowego obrzęku.
  • Po ustąpieniu znieczulenia można zażyć ogólnodostępny środek przeciwbólowy (np. Ibuprom, Nurofen) z wyłączeniem środków, zawierających kwas acetylosalicylowy, obniżających krzepliwość krwi (np. aspiryna, polopiryna).
  • Utrzymać nienaganną higienę jamy ustnej.
  • W razie nietolerancji antybiotyku przepisanego przez lekarza, należy przerwać kurację i poinformować lekarza prowadzącego.
  • Jeśli rana została zabezpieczona szwami należy zgłosić się po 7 dniach celem ich usunięcia.
  • W razie pytań skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Implantologia

Tak jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania zabiegu implantologicznego. Możemy je podzielić na bezwzględne, czyli takie, które wykluczają możliwość leczenia implantologicznego oraz względne, czyli takie, które możemy zlikwidować i implantacja będzie wtedy możliwa.

Przeciwwskazania bezwzględne:

  • ciężkie choroby psychiczne
  • choroby układowe
  • nie wyrównana cukrzyca
  • zaburzenia hematologiczne
  • totalny brak nawyków higienicznych
  • skrajne przypadki atrofii czyli zaniku tkanki kostnej


Przeciwwskazania względne:

  • wiek pacjenta – młodzi poniżej 16. roku życia nie mogą zostać poddani zabiegowi umieszczenia implantów, ponieważ ich kościec nie jest jeszcze w pełni rozwinięty
  • cukrzyca – musimy na stałe wyrównać poziom cukru we krwi
  • zła higiena jamy ustnej – musimy przeprowadzić zabieg higienizacji i wdrożyć nawyki higieniczne
  • choroby przyzębia – zabiegi lecznicze na przyzębiu
  • zaburzenia zgryzu – leczenie ortodontyczne
  • brak odpowiedniej ilości tkanki kostnej – zabiegi odbudowy kości
  • palenie papierosów

Wiele lat badań i obserwacji klinicznych uczyniło implantologię jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej pożądanych metod odbudowy braków zębowych. Należy podkreślić, że wszczepienie implantu nie jest panaceum, a jedynie alternatywą dla uzupełnień protetycznych stałych.

U większości osób leczenie implantologiczne trwa od 4 do 6 miesięcy. Jest to czas potrzebny do osseointegracji, czyli biologicznego połączenia implantu z kością. Po tym okresie można przystąpić do odbudowy protetycznej na implancie. Czas leczenia może ulec wydłużeniu w przypadku, gdy konieczne są dodatkowe zabiegi chirurgiczne związane z odbudową utraconej kości – wtedy konieczne jest zastosowanie materiałów kościozastępczych kości albo przeszczepów kostnych.

Implant zębowy to sztuczny korzeń wykonany z tytanu – jest to biozgodny, wytrzymały i odporny na korozję materiał. Jest kompletnie niewidoczny. Na nim umieszcza się, za pośrednictwem łącznika, koronę protetyczną.

Profilaktyka stomatologiczna

Dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej jest bardzo ważne z punktu widzenia zdrowia całego organizmu. Zdrowy i piękny uśmiech wpływa na nasze lepsze samopoczucie nie tylko fizyczne ale i psychiczne, ponieważ posiadając zadbane uzębienie jesteśmy w otoczeniu odbierani bardziej przychylnie, odnosząc sukcesy zarówno na gruncie zawodowym jak i towarzyskim. Zły stan zębów może powodować stany zapalne w organizmie i być tzw. ogniskiem zakażenia powodując szereg dolegliwości oraz spadek odporności. Nie bez znaczenia jest również świeży oddech, który ma istotną rolę w relacjach międzyludzkich. Ważne jest stosowanie odpowiedniej techniki szczotkowania, specjalnych past, nici dentystycznych i płynów do higieny jamy ustnej. Regularna kontrola w gabinecie stomatologicznym pozwala zachować zdrowie zębów na dłużej.

Zapalenie dziąseł może mieć różną etiologię. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa i nieregularna higiena jamy ustnej, co powoduje gromadzenie się szkodliwej płytki nazębnej w postaci kamienia nazębnego. Urazy mechaniczne, zła technika szczotkowania, choroby ogólnoustrojowe ( białaczka, cukrzyca, bulimia), przyjmowanie niektórych leków np. antybiotyków, ciąża mogą powodować powstawanie stanów zapalnych dziąseł. Objawy zapalenia dziąseł to: zaczerwienienie, obrzęk, ból i tkliwość dziąseł, krwawienie, zwiększona ruchomość zębów, nadwrażliwość szyjek zębowych oraz nieprzyjemny zapach z ust.

Zdecydowanie TAK. Codzienna higiena jamy ustnej powinna być wsparta stosowaniem płynów do płukania jamy ustnej, ponieważ szczotkowanie zębów nie usuwa wszystkich szkodliwych bakterii. Skutkiem będzie dalsze gromadzenie płytki nazębnej, a w konsekwencji rozwój próchnicy i chorób przyzębia. Płukanki ziołowe np. z rumianku i szałwii oraz inne płukanki dostępne w sklepach i aptekach mają działanie odświeżające, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Spowalniają powstawanie płytki nazębnej, likwidują stany zapalne w obrębie jamy ustnej, działają przeciwpróchnicowo, zmniejszają nadwrażliwość i krwawienie z dziąseł. Pomagają utrzymać świeży oddech i zachować biel zębów. Wspomagają również regenerację szkliwa. Płukanki możemy stosować zarówno przed umyciem zębów w celu zmiękczenia płytki nazębnej aby móc ją łatwiej usunąć. Między posiłkami celem wypłukania resztek pokarmowych oraz po wieczornym szczotkowaniu zębów dla zwiększenia ochrony przed szkodliwym działaniem bakterii. Wyróżniamy płyny do płukania jamy ustnej z zawartością fluoru oraz na bazie ksylitolu czy alkoholu. Płukanki na bazie chlorheksydyny np. Eludril rekomendowane są po zabiegach chirurgicznych w obszarze jamy ustnej. Należy pamiętać, że płyny stosujemy wyłącznie do płukania jamy ustnej i nie należy ich połykać. Dzieci i kobiety w ciąży powinny je stosować po konsultacji z lekarzem stomatologiem.

Higiena języka z punktu widzenia utrzymania świeżości oddechu oraz chorób jamy ustnej jest bardzo ważna. Specyficzna budowa powierzchni języka sprzyja możliwości rozwoju bakterii oraz grzybów. Wygląd języka często jest pierwszym sygnałem toczących się w organizmie stanów chorobowych. Dlatego tak istotne jest poświęcenie uwagi nie tylko czyszczonym powierzchniom zębów i dziąseł, ale również powierzchni języka. Specjalne skrobaczki do języka i zwykłe szczoteczki do zębów, które na drugiej stronie główki posiadają specjalne wypustki, umożliwiają czyszczenie powierzchni języka. Skrobaczkę możemy stosować już od 6 roku życia poprzez jej przesuwanie od tyłu do przodu języka kilka razy i następnie płuczemy jamę ustną płukanką lub zwykła wodą. Skrobaczkę należy po czyszczeniu opłukać pod bieżącą wodą i zdezynfekować. Jeśli mamy nieświeży oddech mimo odpowiedniej higieny jamy ustnej lub mamy wątpliwości, czy nasz język wygląda prawidłowo albo zauważymy zmiany, które się na nim pojawiają, warto skonsultować to z lekarzem stomatologiem.

Pierwszym sygnałem zmian chorobowych w przyzębiu może być krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania czy gryzienia twardych pokarmów. Kolejno może dojść do powstawania patologicznych kieszonek dziąsłowych, w których gromadzi się kamień nazębny i nieusunięte szczotkowaniem resztki pokarmowe. Nieleczona choroba przyzębia może prowadzić do zaawansowanego zapalenia przyzębia, co skutkuje zwiększoną ruchomością i rozchwianiem zębów.

Palenie tytoniu to nałóg, który ma szkodliwy wpływ na ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Palenie papierosów znacznie obniża poziom witaminy C tak istotnej dla dobrej kondycji naszych dziąseł. Niedobór witaminy C skutkuje wzmożonym krwawieniem z dziąseł, zwiększoną ruchomością i może prowadzić do paradontozy, a w konsekwencji do utraty zębów. Ponadto wzrasta ryzyko rozwoju raka wargi czy języka.

Zbyt duże odsłanianie dziąseł podczas uśmiechania to tzw. uśmiech dziąsłowy. U podłoża powstawania tzw. gummy smile leżą różne czynniki tj.: nadmierny wzrost kości szczęki, wady ortodontyczne, zbyt krótka lub zbyt aktywna warga górna, bruksizm oraz opóźnione wyrzynanie zębów. W zależności od przyczyny jedną z metod umożliwiających korektę dziąseł i nadanie im odpowiedniego kształtu jest wdrożenie leczenia ortodontycznego lub chirurgiczny zabieg plastyki dziąseł. Do zabiegu konturowania dziąseł można wykorzystać laser chirurgiczny. Zdarza się, że modelowaniu muszą zostać poddane również kości szczęki aby uzyskać jak najlepszy efekt wizualny. Mniej inwazyjną metodą korekty w przypadku zbyt aktywnej wargi górnej jest użycie toksyny botulinowej. Zabieg ten nie daje jednak trwałych efektów i wymaga powtarzania.

Codzienne stosowanie nitki dentystycznej pozwala na usunięcie płytki z obszarów międzyzębowych i z linii dziąseł. Aby prawidłowo używać nitki, stosuj się do następujących zasad:

  • Owiń końce nitki wokół środkowych palców.
  • Nitkę prowadź między zębami przy pomocy kciuków i palców wskazujących.
  • Owiń nitką każdy ząb tworząc wokół niego kształt litery „C”. Dzięki temu możliwe będzie wejście nitką w przestrzeń między dziąsłem, a zębami.
  • Pamiętaj, aby wykonywać nitką TYLKO ruchy pionowe.


Kilka dodatkowych wskazówek na temat stosowania nitki:

  • Kontroluj w lustrze dziąsła w trakcie stosowania nitki. Dziąsła powinny być zwarte i różowe. Jeżeli są zaczerwienione, opuchnięte lub krwawią, to skontaktuj się ze swoim dentystą.
  • Nie przerywaj stosowania nitki, gdy Twoje dziąsła krwawią. Używanie nitki może poprawić stan zdrowia dziąseł i spowodować, że przestaną krwawić.

Czy trzymasz szczoteczkę we właściwy sposób? Kilka wskazówek, jak to należy robić:

  • Końcówkę szczoteczki przesuwamy po kolei od zęba do zęba.
  • Przykładamy końcówkę szczoteczki na kilka sekund do każdego zęba i czekamy, aż mechaniczne ruchy szczoteczki oczyszczą jego powierzchnię.
  • Przesuwamy szczoteczkę delikatnie wzdłuż linii dziąseł. Podążamy po naturalnym łuku zębów.
  • Delikatnie przesuwamy końcówkę szczoteczki po powierzchni języka, aby uzyskać poczucie świeżości oddechu.

Czy trzymasz szczoteczkę we właściwy sposób? Kilka wskazówek, jak to należy robić:

  • Prowadź szczoteczkę pod kątem 45 stopni w stosunku do linii dziąseł.
  • Szczotkuj na raz nie więcej, niż 2 lub 3 zęby.
  • Przesuwaj włókna szczoteczki w kierunku od dziąseł do krawędzi zębów.

Zachowanie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej w domu pozwoli na usunięcie gromadzącego się na zębach i dziąsłach lepkiego osadu zwanego płytką bakteryjną. Zawiera ona kwasy i toksyny, które stanowią poważne zagrożenie dla zębów i dziąseł.

Najlepszy sposób na dobrą higienę jamy ustnej:

  • Prawidłowe szczotkowanie zębów.
  • Używanie pasty dostosowanej do indywidualnych potrzeb.
  • Prawidłowe stosowanie nitki dentystycznej.
  • Stosowanie płukanki do ust.


Jakie są zasady efektywnego mycia zębów?

  • Myj zęby odpowiednio dobraną dla Ciebie szczoteczką do zębów – minimum przez 2 minuty, 2 razy dziennie.
  • Używaj dostosowanej do Twoich potrzeb pasty z fluorem.
  • Stosuj szczoteczkę z miękkimi włóknami.
  • Zmieniaj szczoteczkę minimum raz na 3 miesiące.
  • Szczotkuj powierzchnię języka aby uzyskać uczucie świeżego oddechu.

 

 

 

Profesjonalne czyszczenie zębów jest usługą obejmującą dwa zabiegi wykonywane na tej samej wizycie:

  • Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego.
  • Piaskowanie zębów, czyli usuwanie osadu za pomocą piaskarki stomatologicznej.


Oba powyższe zabiegi uzupełniają się wzajemnie, dlatego najlepiej wykonywać je razem na jednej wizycie.

Stomatologia zachowawcza

Jeszcze do niedawna najczęściej stosowanym rodzajem wypełnienia były amalgamaty. Obecnie najczęściej stosowane są materiały kompozytowe. Popularne stają się też wypełnienia ceramiczne. Do wypełnień tymczasowych wykorzystuje się cementy glasjonomerowe.

Większość lekarstw przyjmowanych przez matki karmiące przedostaje się do mleka w ciągu kilku godzin. Dziecko karmione piersią otrzymuje z mlekiem około 1% dawki. W przypadku standardowego znieczulenia jest to ilość absolutnie bezpieczna. Zasada karmienia przez matki przyjmujące leki: spróbuj nakarmić dziecko zaraz przed – lub po – zażyciu lekarstwa. Pamiętaj, że maksymalne stężenie lekarstwa w mleku występuje 1- 3 h od zażycia.

Znieczulenie miejscowe średnio działa od 2 do 4 godzin.

Natychmiast, ale uwaga z pokarmami barwiącymi – jagody, buraki, czy czerwone wino mogą delikatnie przebarwić świeże wypełnienie. Jeśli byłeś znieczulony (-a), do czasu ustąpienia znieczulenia uważaj na gorący pokarm – można się poparzyć.

Główną przyczyną jej powstania jest płytka nazębna, która powstaje po każdym posiłku. W jej skład wchodzą resztki pokarmowe i bakterie przekształcające, zawarte w pożywieniu, cukry na kwasy pozbawiając szkliwo wapnia i fosforu, co prowadzi do jego uszkodzenia.

Stomatologia dziecięca

Jest to choroba rozwijająca się wskutek długotrwałego podawania dziecku pokarmów płynnych za pomocą butelki. Jej przebieg jest najczęściej ostry w wyniku czego zmiany na zębach pojawiają się szybko. Picie z butelki zajmuje więcej czasu niż z kubka przez co zęby dłużej kontaktują się z napojem. Powoduje to szybkie namnażanie bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Próchnica butelkowa często rozwija się u dzieci karmionych w nocy. Objawia się białymi lub brązowymi plamkami w okolicy dziąsła. Pierwszymi zębami, które ulegają próchnicy butelkowej są najczęściej górne jedynki.

Napoje gazowane kolorowe i smakowe niezależnie od tego czy zawierają cukier czy tylko słodziki mogą być nadal szkodliwe dla szkliwa ze względu na zawarte kwaśne dodatki oraz niskie pH. Pragnienie można ugasić zwykłą wodą mineralną gazowaną lub niegazowaną, ale bez dodatków słodzących czy smakowych.

Najlepszą zdrową przekąską dla dzieci są świeże warzywa, mleko, jogurty i sery.

Tak, można umieścić ząb w zimnym mleku. Innym sposobem transportowania zęba jest pojemniczek z odpowiednią ilością śliny dziecka, soli fizjologicznej, płynu do soczewek lub specjalnie do tego przeznaczonym płynie Hanksa.

Utrata zębów mlecznych i wyrzynanie zębów stałych rozpoczyna się między 5 a 7 rokiem życia.

Wyrzynanie zębów mlecznych zazwyczaj rozpoczyna się między 4 a 15 miesiącem życia dziecka, jednak jest to również cecha indywidualna i niektóre dzieci mogą zacząć ząbkować znacznie później. Jeśli do 18 miesiąca nie pojawią się zęby mleczne należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem.

Lakowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym polegającym na wypełnianiu bruzd zębów trzonowych (mlecznych i stałych) i przedtrzonowych specjalną substancją zwaną lakiem szczelinowym. Inną, stosowaną zamiennie nazwą tego zabiegu jest „uszczelnianie bruzd”, ponieważ bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek jedzenia i płytki bakteryjnej. Lakowaniem eliminujemy możliwość rozwoju bakterii w trudno dostępnych do oczyszczania miejscach, zmniejszając ryzyko wystąpienia próchnicy. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie trwa dłużej, niż kilka minut dla jednego zęba.

Lakierowanie zębów to zabieg polegający na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru w celu ich wzmocnienia (fluoryzacja kontaktowa). Ze względu na formę lakieru, który zasycha i pozostaje na zębach przez pewien czas, fluor jest dostępny dla szkliwa przez znacznie dłuższy okres (kilka – kilkanaście godzin).

Przedwcześnie utracone zęby mleczne mogą być przyczyną powstawania wad zgryzu, próchnicy i chorób przyzębia. Próchnica w uzębieniu mlecznym może rozwijać się znacznie szybciej, niż w zębach stałych. Nieodpowiednia higiena i nieleczenie zębów mlecznych często negatywnie wpływa na całokształt uzębienia i organizmu dziecka w przyszłości.

Obowiązkowo należy wybrać się do dentysty z chwilą pojawienia się pierwszego zęba mlecznego, czyli około 6 miesiąca życia. Możemy wtedy pierwszy raz porozmawiać o sposobie dbania o zęby dziecka, jego diecie oraz częstotliwości przyszłych spotkań. Nie może być za wcześnie na pierwszą wizytę. Może być natomiast za późno i wtedy musimy się liczyć z pojawieniem się skutków wcześniejszych zaniedbań.

Stomatologia estetyczna

Pierwszym rodzajem są licówki kompozytowe, które wykonuje się z tego samego materiału, z jakiego powstają plomby. Ich nałożenie wymaga jedynie minimalnego oszlifowania powierzchni zęba, co pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem już po jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym. Licówki kompozytowe pozwalają pozbyć się przebarwień oraz poprawić kształt zęba. Z czasem jednak ścierają się i podobnie jak naturalne zęby, mogą ulegać przebarwieniom. Drugim rodzajem są licówki porcelanowe stosowane jako trwałe wypełnienie ubytków, a także rozwiązanie, które pozwala skorygować kształt, wielkość i kolor zębów oraz zlikwidować przerwy pomiędzy zębami. W przeciwieństwie do koron wymagają jedynie minimalnego oszlifowania zębów, a w porównaniu z licówkami kompozytowymi wykazują większą odporność na ścieranie i nie ulegają przebarwieniom.

Wybielanie zębów

Zabieg likwiduje nie tylko przebarwienia spowodowane spożywaniem kolorowego jedzenia i picia oraz paleniem papierosów, ale również może pomóc zniwelować przebarwienia tetracyklinowe, fluorowe oraz te spowodowanymi wiekiem pacjenta.

Efekt wybielania zależy od intensywności oraz rodzaju i źródła przebarwień. Stomatolog pomoże w doborze odpowiedniej metody wybielania, dostosowanej indywidualnie do potrzeb Pacjenta.

Jest to zróżnicowane u każdego Pacjenta i zależy od diety oraz stylu życia, jednak efekt utrzymuje się zazwyczaj około 2-3 lat. Pacjentom, którzy spożywają regularnie kawę, kolorowe jedzenie i napoje oraz palą papierosy, zalecane są okresowe zabiegi podtrzymujące efekt wybielania. Pomocne są również pasty oraz wybielające płyny do płukania.

Zabieg wybielania dotyczy jedynie naturalnych zębów własnych i nie zmienia koloru koron porcelanowych, licówek ani wypełnień kompozytowych.

Barwa zębów martwych różni się od koloru zębów żywych. Ząb martwy, nie jest przeciwwskazaniem do wybielania. Po zabiegu kolor zęba martwego będzie jaśniejszy, niż przed zabiegiem jednak nadal może odbiegać od koloru pozostałych zębów. Warto jest skonsultować możliwości poprawy koloru ww. zębów z lekarzem.

Tak, można poddać się zabiegowi wybielania posiadając korony na niektórych zębach, jednak to tylko zęby naturalne zostaną wybielone, a sztuczne nie zmienią swojego koloru. Dlatego po zabiegu wybielania należy liczyć się z koniecznością wymiany sztucznych zębów na nowe.

Zaleca się wykonywanie zabiegu po ukończeniu 16 roku życia.

Zabieg wykonuje się na jednej wizycie i zazwyczaj trwa około 30-45 minut. Całość wizyty wraz z przygotowaniem Pacjenta do zabiegu to około 60 minut.

Zabieg wybielania przeprowadzony przez wykwalifikowany personel w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym jest bezpieczny. Należy pamiętać, że o częstotliwości wybielania decyduje lekarz.

Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny. Po zabiegu możliwa jest większa wrażliwość zębów, która mija maksymalnie po 24 godzinach.

Przez 14 dni po zabiegu zalecana jest tzw. „biała dieta”. W tym czasie należy powstrzymać się od palenia papierosów oraz spożywania kawy, herbaty, soków, czerwonego wina i innych kolorowych produktów. Należy również unikać kolorowych płynów oraz kolorowych past do higieny jamy ustnej.

Warto skonsultować stan uzębienia jamy ustnej z lekarzem stomatologiem jeszcze przed rozpoczęciem procesu wybielania. Stan uzębienia oraz całej jamy ustnej ma również ogromny wpływ na dobór techniki wybielania. Zdrowe, wyleczone zęby jeszcze przed wybielaniem gwarantują mniejsze powikłania po zabiegu choćby w postaci zmniejszonej nadwrażliwości. Wymiany dotychczasowych wypełnień dopasowanych do „nowego, bielszego” koloru można dokonać około 2 tygodni po przeprowadzonym zabiegu wybielania.

Usunięcie nagromadzonej płytki nazębnej gwarantuje uzyskanie lepszego efektu wybielania. Zabieg higienizacji wykonujemy na ok 7-14 dni przed zabiegiem wybielania ze względu na możliwe wystąpienie podrażnienia dziąseł po zabiegu higienizacji oraz nadwrażliwość zębów.

Należy odczekać przynajmniej 6 tygodni po zdjęciu aparatu ortodontycznego.

Nie zawsze kolor zębów po wybielaniu będzie idealnie odpowiadał temu wymarzonemu. Wszystko zależy od tego, jaki jest odcień zębów przed wybielaniem oraz w jaki sposób zęby zareagują na środek wybielający – jest to cecha indywidualna – jednakże zęby po wybielaniu są zawsze znacznie jaśniejsze od koloru wyjściowego przynajmniej o kilka tonów.

Przede wszystkim wybielać nie powinny kobiety będące w ciąży oraz dzieci poniżej 16 lat. Z wybielaniem warto również zaczekać w przypadku karmienia piersią. Szereg zmian w obrębie jamy ustnej takich jak np. choroby jamy ustnej (próchnica, stany zapalne dziąseł, odsłonięte korzenie zębowe, liczne afty, nadżerki i owrzodzenia, mocna nadwrażliwość zębów, zaawansowane, patologiczne starcie zębów) choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, choroba Parkinsona, epilepsja, nowotwory) uczulenie na którykolwiek ze składników substancji wybielających może spowodować odłożenie zabiegu wybielania w czasie. Istotna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem stomatologiem, który oceni stan uzębienia oraz całej jamy ustnej i doradzi kiedy i jaką techniką przeprowadzić wybielanie zębów, tak aby było ono najbezpieczniejsze i przyniosło najlepsze rezultaty.

Wybielanie lampą w gabinecie przez doświadczony personel medyczny jest najlepsze i najbezpieczniejsze dla szkliwa oraz daje spektakularne efekty w ekspresowo krótkim czasie (wizyta trwa około 1 h z czego samo wybielanie około 30-45 minut). Lekarz zabezpiecza dziąsła przed ingerencją preparatu wybielającego. Po zabiegu efekt wybielania utrzymuje się ok 2-3 lat, a nawet dłużej w zależności od diety (palenie, kawa, herbata). Wybielanie metodą nakładkową jest adresowane do tych Pacjentów, którzy mogą poświęcić więcej czasu na wymarzony efekt bielszych zębów. Lekarz pobiera wycisk zębów, a technik dentystyczny wykonuje w laboratorium specjalne, indywidualnie dopasowane, przeźroczyste nakładki, które wraz z preparatem wybielającym Pacjent otrzymuje na własność do domu. Nakładki wraz z preparatem należy zakładać przez około 10-14 dni, ale już po pierwszych kilku dniach efekty są zauważalne. Pacjent chcąc powtórzyć zabieg wybielania np. po roku czy dwóch latach dokupuje tylko sam preparat wybielający. Wadą może być fakt, że nie mamy kontroli nad ilością zakładanego preparatu do nakładek przez co może wystąpić podrażnienie dziąseł. W obu metodach wybielania może wystąpić przejściowa nadwrażliwość zębów.

W naszym Centrum możemy zaproponować Państwu najnowocześniejsze metody wybielania jakie oferuje nam stomatologia estetyczna. Metoda natychmiastowa lub z użyciem szyny nakładkowej na noc.

Wybielanie zębów lampą Beyond Kraków. Zapraszamy naszych Pacjentów na nowoczesne, szybkie i bezpieczne wybielanie lampą BEYOND, której trzydziestominutowa procedura pozostawia zęby jaśniejsze od 5 do 14 odcieni, z średnim wynikiem 8 odcieni na jednym zabiegu. Szeroko prowadzone badania kliniczne potwierdziły, że metoda ta dodatkowo usuwa przebarwienia, które pojawiły się pod wpływem wielu czynników jak dieta, farmakologia, picie kawy czy palenie papierosów. Ponad 10 milionów bielszych uśmiechów na całym świecie dzięki Systemowi Beyond! Dlaczego? Ponieważ dziewięciu na dziesięciu stomatologów używających lamp do wybielania zębów, wybiera system BEYOND.

Wybielanie nakładkowe Kraków. Jest to metoda wybielania, którą Pacjent przeprowadza sam w domu, po wcześniejszej wizycie w naszym gabinecie i konsultacji z lekarzem stomatologiem. Otrzymują Państwo indywidualnie wykonane silikonowe nakładki, do których na noc aplikuje się wysokiej klasy żel wybielający. Metodę tą zaleca się do wybielania zębów żywych i martwych.

Tak krótki czas zabiegu zawdzięczamy połączeniu specjalnie opracowanej formuły żelu, który aktywowany jest przez akcelerator Beyond. Specjalnie dostosowana długość fali światła szybko reaguje na żel, który dzięki temu pozostaje w kontakcie z zębami przez bardzo krótki czas. Tańsze systemy wybielania oparte na słabym, ledowym źródle światła oraz żelu, którego aktywnym składnikiem wybielającym jest nadtlenek mocznika, nie są w stanie zapewnić skutecznego wybielenia, jakie daje Beyond.

Zdecydowanie tak. Do wybielania lampą Beyond używany jest preparat oparty na nadtlenku wodoru, który nakładany jest na powierzchnię zęba. Specjalnie skonstruowana lampa, emitująca zimne, niebieskie światło, która dzięki zaawansowanej filtracji nie wydziela ciepła ani szkodliwych promieni UV, przyspiesza proces wybielania. Wybielanie metodą Beyond jest całkowicie bezpieczne i wbrew niektórym opiniom, nie uszkadza szkliwa.

Wybielanie daje świetne rezultaty u wszystkich, którzy poddadzą się zabiegowi wybielania zębów. Dotyczy to osób, których zęby zostały przebarwione przez spożywanie kawy, herbaty czy papierosów. Plamy fluorowe, przebarwienia po zażywaniu antybiotyków z grupy tetracyklin oraz zmiany koloru uwarunkowane genetycznie również zmienią swój kolor na bielszy. Kobiety ciężarne i karmiące, a także młodzież poniżej 18 roku życia nie powinni poddawać się zabiegowi wybielania.

Protetyka

Protezy szkieletowe mają bardziej ograniczoną płytę protezy, dzięki czemu są lepiej akceptowalne przez Pacjentów. Umożliwiają one rehabilitację częściowo bezzębnej jamy ustnej poprzez odbudowę zniszczonych lub brakujących zębów i tkanek podłoża. Dużym plusem protez szkieletowych są dodatkowe elementy, które przenoszą siły żucia na kość, nie tylko przez okostną, ale również przez ozębną – w przeciwieństwie do protez akrylowych (osiadających), które nie zabezpieczają kości wyrostka zębodołowego.

Korony protetyczne stosujemy przy rozległym zniszczeniu zęba, jako wzmocnienie zęba po leczeniu kanałowym, ze względów estetycznych – zmiana kształtu i koloru zęba czy jako uzupełnienie braków zębowych po wszczepieniu implantu.

Wkład koronowo-korzeniowy jest stosowany w celu wzmocnienia struktury korzenia, ale wyłącznie w zębach prawidłowo leczonych kanałowo oraz niewykazujących rozchwiania i zmian okołowierzchołkowych w kości. Wkład taki, jak sama nazwa wskazuje, składa się z części korzeniowej i części koronowej. Część korzeniowa ma za zadanie wzmocnić strukturę korzenia i właściwie przenosić siłę podczas żucia, natomiast część koronowa jest filarem, na którym osadza się właściwą koronę lub filar mostu.

Nie, opracowanie zęba pod koronę protetyczną nie jest bolesne, gdyż wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym. W przypadku zębów po leczeniu kanałowym (martwych) nie jest potrzebne nawet znieczulenie.

Ortodoncja

Przede wszystkim powinniśmy wystrzegać się spożywania produktów twardych (np. twarde owoce i warzywa – jabłka, gruszki, marchewka itp., suchary, twarde pieczywo, twarde słodycze, orzechy, tzw. słodkie batony), ciągnących i oklejających zęby (np. guma do żucia, toffi, wspomniane wcześniej batony), próchnicotwórczych (dosładzane soki owocowe, słodkie napoje gazowane, słodycze itp.).

Większość pacjentów leczonych aparatem stałym praktycznie nie odczuwa żadnego bólu. Jeśli występuje to trwa kilka dni.

Noszenie aparatu jest główną częścią procesu leczenia ortodontycznego. Fakt posiadania aparatu na zębach świadczy o naszej dbałości o zdrowie i wygląd. Efekt leczenia ortodontycznego, czyli usunięcie wady zgryzu umożliwia zachowanie w zdrowiu zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych, a także dobrego samopoczucia przez wiele lat. Pomaga też w niwelowaniu niektórych wad wymowy i służy poprawie estetyki.

Pytania ogólne

Pacjenci Centrum Stomatologii Dental Spa Kraków mają bezpłatny dostęp do bezprzewodowej sieci WiFi.

Możesz dowiedzieć się więcej z zakładki Oferta, która podzielona jest na kategorie zgodnie ze specjalizacją.

W celu ustalenia terminu wizyty prosimy o kontakt z recepcją pod nr telefonu: 12 313 48 43, 533 312 324 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 – 20:00. Rezerwacja terminu możliwa jest również poprzez wypełnienie formularza kontaktowego lub wysłanie maila na adres recepcja@dentalspamycinscy.pl. Recepcjonistka skontaktuje się z Państwem w ciągu 24 godzin, w celu ustalenia dogodnego terminu wizyty.

 

 

Top